cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Zenfone 8 finally dead

lukasz_szabelsk
Rising Star II
Hi everyone,
Just to let you know my Zenfone dead at boot screen. I think that I don't want to repair it. Maybe I'll use hammer
20221006-113151-7e2.jpg
That was shittiest phone of my life.
Now back on my old LG.
Cheers
16 REPLIES 16

martka_010
Star I
Łukasz, jak długo go używałeś i jaką ma datę produkcji? Czy w twoim przypadku pojawił się, szeroko omawiany, problem ramdump?

daniel91m
Rising Star II
I haven't been to this forum for a long time. I came back because two days ago I had the same problem as you Łukasz. I already said goodbye to him because I remember how exactly 13 months earlier, also during the holidays, the phone died completely. But somehow I turn off this screen (I held the power button for a very long time) and then the smartphone turned on. Asus's nightmare comes back, I feel his breath on my back ...

Jiaszzz_ASUS
Moderator
Moderator
Hello, daniel91m. We apologize for any inconvenience this may cause.
I have sent you a private message for more detail information, please check.

Vismaior
Star III
volte does not work in Poland. soon they will turn off our 3g. and asus pretends there is no problem. you're right this brand is a joke

lukasz_szabelsk
Rising Star II
martka_010

Łukasz, jak długo go używałeś i jaką ma datę produkcji? Czy w twoim przypadku pojawił się, szeroko omawiany, problem ramdump?


View post
Używałem od dnia premiery w Polsce.
Ramdumpa nie uświadczyłem, ale były problemy na początku z jakością rozmów, tragiczna bateria , cyrki po włączeniu firmowego vpn, tragiczna jakość dźwięku na jacku, problemy z auto jasnością ekranu, na głośnomówiącym w każdej aplikacji czy komunikatorze rozmówca słyszał mnie jakbym był w akwarium, tragiczna jakość zdjęć w porównaniu z moimi starymi telefonami o braku wsparcia wifi calling, volte juz nie wspomnę.
Produkcja chyba 4/2021
Telefon na papierze wyglądał idealnie, tylko na papierze