Çağrı Alma Problemi / Turkey

edited September 2020 in ZenFone 5 Series
Model: ZE620KL
RAM: 4G
Firmware/APP Version: Contact's Version: 4.5.4.29_190730
Frequency of Occurrence: Last 1 month
Rooted: No
APP Name: Contact/Phone
Screenshot: https://us.v-cdn.net/6031231/uploads/ww_attachments/201912/15/120301os5nbhhffh566hsh.jpg

Kimseden arama alamıyorum. Arayan kişiyi direk meşgule atıyor, ve bana da cevapsız arama bildirimi geliyor. Beni arayanlar direk, otomatik olarak meşgule atılıyor. Virüs ise mobil yönetici ile taramama göre yok.

Comments

• Last edited by Thesemood0 on 2019/12/16 00:28

Bu kişisel sorun olmalı, bende böyle bir sorun yok. Fabrika ayarlarına sıfırlaman işini çözebilir. Veyahut abonesi olduğun operatör desteğini arayarak engelleme,gelişmiş,arama ayarlarını sıfırlatırsan sorunun çözülebilir. Ayrıca sorununu ingilizce yazarsan yardımcı olabilirler. Bu seferlik senin için ingilizceye çevireceğim. Umarım sorunu çözersin. 😊
  • English:
    Call Receiving Problem /
    Turkey

I can't get any calls. He calls the caller directly, and I get a missed call notification. Those who call me are thrown directly and automatically. The virus does not exist with my mobile administrator scan.

Turkish:

Çağrı Alma Problemi /
    Turkey

Kimseden arama alamıyorum. Arayan kişiyi direk meşgule atıyor, ve bana da cevapsız arama bildirimi geliyor. Beni arayanlar direk, otomatik olarak meşgule atılıyor. Virüs ise mobil yönetici ile taramama göre yok.
  • 1. Make sure airplane mode is disabled.
    2. Make sure Do Not Disturb is off.
    3. Try removing the sim card, then insert it correctly.
    4. Phone dialer icon>3 dots> settings>call>additional settings>operator
    4.1 call forwarding>disabled first 2 settings.
    4.2 call barring>disabled first 5 settings.
    4.3 block numbers>disable all.
    5. Divert calls without your mobile ringing. Deactivate, type #21# and press the call key.
    6. Preferred network type. Try changing.
    7. Disable "ok google".
    https://www.androidpolice.com/2018/08/28/fully-disable-ok-google-listening-android-phone/
    8. Disable "google assistant".
    9. Disable "voice match".

10. Restart your phone.
  • Hi barisbas2641,

Please make sure to update to the latest firmware version WW-16.0615.1912.115, and check if the problem still appears.
    Please make sure not to enable Do not Disturb.
    Please make sure you have enabled notifications on the Phone app.
    If the problem still appears, please tell us does this appear in the preloaded Phone app? Does this appear on every call?

Thank you :)
  • Thesemood0 posted on 2019/12/15 23:21
    Bu kişisel sorun olmalı, bende böyle bir sorun yok. Fabrika ayarlarına sıfırlaman işini çöz ...

Thank you so much for translation. And I can make call easily but I can't get any call. I can only see who is calling with the notification from my notification bar. And I have no virus for my mobile manager. And before this problem, phone was working very well.
  • Incoming calls may be set up incorrectly (show silent, no sound).

1. Settings>apps and notifications>phone app>notifications.
    2. Check whether incoming calls is ticked or not.
    3. Behavior and check “make sound and pop up on the screen”.
    4. Sound> default message sound
    5. Flashing light> activated
    6. Can be activated vibration, message point.
    7. Check out the telecom service app>Incoming calls
    8. If not, Settings>apps and notifications>three points>reset apps preferences.
  • barisbas2641 posted on 2019/12/17 15:32
    Thank you so much for translation. And I can make call easily but I can't get any call. I can only ...

Anladım. Telefonu rahatsız etmeyin moduna almış olabilir misin? Bildirimlerle alakalı olduğunu düşünüyorum. Bu sorunu başka yollarlada çözebileceğini düşünüyorum fakat bilgilerini yedekleyerek fabrika ayalarına sıfırlaman hem telefon için hem de sorunun için iyi bir hal alır. Fakat reset attıktan sonra kullanma, kapat telefonu 1-2 saat dinlensin. Cihazlarda insanlar gibi sistematik çalışıyor. Bazen dinlenmesine izin vermezsen hatalı çalışabiliyorlar. Bu yüzden 3 ayda bir reset atarak her hafta 1 saat telefonu kapalı bekletmeni tavsiye ederim. Reset atmak istemiyorsan bildirim ayarlarına göz atabilirsin.
This discussion has been closed.